Divadelní soubor při T. J. SOKOL Nové Veselí

Sněhová královna

Jaroslav Preclík (****)

  • Neděle 24. května 2015 / 15.00–16.30

pohádka podle Hanse Christiana Andersena(1805-1875)

Premiéry 13. a 14. prosince 2014 v sokolovně v Novém Veselí

 

O souboru v Novém Veselí

Původní název divadelního souboru T.J. Sokol Nové Veselí byl Kroužek ochotníků divadelních, který vznikl již v roce 1901. První představení se hrávala v malé světnici v hostinci U Kratochvílů. Na jeviště se vstupovalo oknem a prostory byly velmi stísněné. To ale nebránilo ochotníkům nadšeně nacvičovat stále nová představení.

V roce 1921 se soubor stal součástí T.J. Sokol Nové Veselí. V roce 1935, otevřením veselské sokolovny, se konečně dočkal svého jeviště a divadelní šatny. Zázemí slouží dodnes a je stále modernizováno. Od roku 1946 se režii věnuje pan Jaroslav Bílek, který je v divadle činný dodnes a pod jehož taktovkou odehráli divadelníci více než 60 her.

V roce 1999 přibyl ke stálému divadelnímu manšaftu také dětský soubor, který každý rok hraje pro malé i velké diváky pohádkovou hru. V roce 2011 se soubor zúčastnil VII. národní přehlídky sokolských divadel v Boskovicích s pohádkou podle Boženy Němcové Bajaja. Z dalších her si zaslouží vyzdvihnout velmi úspěšná Babička, opět podle díla Boženy Němcové.

V letošní sezoně jsme představili pohádku Sněhová královna. V Novém Veselí byla reprízována celkem třikrát. Představilo se v ní šestnáct mladých i starších ochotníků. V současné době dvanáct herců pilně nacvičuje drama od Gabriely Preissové – Její pastorkyňa, jehož premiéra je naplánována na duben letošního roku.

Doufáme, že nám naše divadelní nadšení vydrží a tradice veselského divadla bude nadále úspěšně pokračovat.

                                                                                              Jana Stehlíková a Petra Pazourová

Vyhledávání

© 2014 Luboš Jakub, všechna práva vyhrazena.