Bazilišek benátský T. J. SOKOL Benátky nad Jizerou

Kdo „Z“ koho aneb Za vším hledej ženu

na motivy Aristofanovy Lysistráty

Petr Matoušek (*1967)

  • Neděle 24. května 2015 / 18.00–19.45            [XIV (135) ]

 

Premiéry 27. a 29. září 2013 v divadelním sále Záložny v Benátkách nad Jizerou

Kdo „Z“ koho aneb Za vším hledej ženu          

         „Žena potřebuje muže a muž zase ženu.“ Ale jednou ženám dojde trpělivost s mužskou lehkovážností a vyhlásí jim stávku – úplně ve všem. Jak si muži poradí se ženskými povinnostmi? Jak si povedou ženy bez mužů? Jak to všechno dopadne? A kdo za to vlastně může? Představení z dávných dob vtipně zpracovává věčné téma vztahu dvou pohlaví, která spolu neustále vedou válku, ale vlastně bez sebe nemohou být, proto: kdo s koho (tak je to pravopisně správně) …

 

O spolku Bazilišek benátský z Benátek nad Jizerou

         České divadlo se v Benátkách provozovalo od počátku 19. století a od té doby se na území města vystřídalo několik spolků, jejichž činnost byla přerušována neblahými historickými událostmi. Roku 2011 se pak sešlo několik nadšenců, kterým připadalo škoda tuto tradici zahodit, a rozhodli se na ni navázat pod hlavičkou Sokola. Začala se tak psát novodobá historie našeho divadelního souboru, pro který jsme zvolili název podle benáteckého erbovního zvířete – Bazilišek benátský. Díky velké podpoře města jsme na zkoušky mohli využívat obecní prostory, což nám značně ulehčilo začátky, které bývají krušné. I našemu souboru chvíli trvalo, než se ustálil, ale právě díky velké podpoře zvenčí, se nám za necelé čtyři roky existence již podařilo odvést kus práce.

         První námi nazkoušenou hrou, kterou jsme se představili světu, byl kus Prodaná nevěsta, aneb Cesta do hlubin národa českého, vznikající pod taktovkou režiséra Józefa Z. Czerneckeho. Inovovaná verze známého textu se brzy uhnízdila v srdcích našich diváků a její úspěch otevřel dveře mnoha hostování a přehlídek. Naším druhým kusem byla hra Kdo Z koho, aneb Za vším hledej ženu, inspirovaná Aristofanovou starověkou Lysistrátou, kterou s námi nazkoušel Petr Matoušek, režisér mladoboleslavského souboru Divadýlko na dlani. Díky této spolupráci se nám podařilo uskutečnit v našem městě Baziliškovy Amatérské pondělky, cyklus představení souborů z blízkého i vzdálenějšího okolí, který momentálně běží již druhým rokem. Dále se účastníme divadelních festivalů v družebních městech Benátek (Hustopeče a slovenská Modra) a díky spolupráci s dalšími benáteckými sdruženími vystupují naši členové při různých příležitostech s menšími, tematickými kusy, jako byla například adventní hra Jak Ježíšek k ševci Bonifáci přišel či pásma u příležitosti výročí Shakespeara a Françoise Villona.

V současné době má náš soubor 20 členů, kteří se podílí na vzniku dvou nových inscenací. Pod křídla pana Czerneckeho se vracíme s inscenací Světáci a zároveň připravujeme náš první kus pro děti – Čučudejské pohádky.

 

Jan Jíše

Vyhledávání

© 2014 Luboš Jakub, všechna práva vyhrazena.