SOS – Spurníkův ochotnický soubor Sokola Litovel

Co vám kdo dá?

Michal Schmalz  (*1958)

  • Sobota 25. dubna 2015 / 18.00–19.45

divadelní komedie

Premiéra 23. listopadu 2013 v sokolovně v Litovli

Slovo o představení

Nezáleží na tom, která postava a její problém vám bude bližší – zda chirurg s fobií z ostrých předmětů, pianista, kterému po fenomenálně úspěšném koncertě ochrnuly prsty, řidič náklaďáku, který před vlastním životem ujíždí kamionem plným nenáviděných rajčat, či snad lesbická manažerka, která své sestře přebrala kluka, aby pak sbalila jeho sestru. A ta její vlastní sestra je sestrou zdravotní, jíž se všechny následné vztahy s muži nějak zašmodrchaly, a zůstala sama. A což učitelka, která své neukojené ambice promítla do své jediné nadějné dcery, jež se nenechala vodit životem jako loutka a dala přednost svobodě loutkoherečky? Vy byste snad dali přednost bohémovi, který nikdy nic nedokončí a je tak nad věcí, až utíká sám před sebou? Zbývá už jen židovský pekař schovávající svůj problém s pitím za společenský stihomam vyplývající z antisemitismu. Že se vás jmenované problémy netýkají, protože řešíte „jen“ nedostatek peněz, vztahy, děti, zaměstnání nebo vás štvou politici? I pro vás jsem spojil tuhle poněkud bizarní partičku lidí, kteří si vzájemně pomohou. Myslíte, že to v dnešní době není možné, protože každý máme svého dost? Každý nosíme v sobě tajemství, každý nese svůj kříž, ale proč se na všechno nepodívat s nadhledem, humorem a pochopením?

Kladu si otázky, ale odpovědět si musíme každý sám. A tak, jak jsme každý jiný, zazní v představení od každé postavy žánrově jiná píseň s výpovědí – tu ragtime, tam blues, sambu vystřídá kuplet, valčíček, tango s téměř až operním refrénem, jidiš až po nefalšovanou cikánskou lidovku.

Ještě upozornění pro mé přátele, známé a pacienty: všechny pasáže, ve kterých poznáte sebe, své oblíbené průpovídky a příběhy, byly použity do hry ve zcela dobré vůli jen prostým rozvzpomínáním a pozorováním života běhu.

 

Za celý soubor Vám přeji příjemnou zábavu

Michal Schmalz

Vyhledávání

© 2014 Luboš Jakub, všechna práva vyhrazena.